• Wycieczka do Poznania

dofinansowana w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. Poznaj Polskę.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

W ramach „Poznaj Polskę” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wycieczki do Poznania, na którą 17 maja 2022r. pojedzie 80 uczniów z klas: 4a, 4b, 5a, 6a, 7d.

• Wycieczka do Poznania

• Dnia 17 maja 2022r. odbyła się wycieczka 80 uczniów klas 4a, 4b, 5a, 6a i 7d do Poznania dofinansowana w ramach przedsięwzięcia MEiN pn. „Poznaj Polskę” w wysokości 5000 zł. W programie wycieczki znalazły się między innymi dwa punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MeiN: Poznań – historyczny zespół miasta i Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła. Wizytę w Poznaniu rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Ostrowie Tumskim, jedynej zachowanej z poznańskich wysp. To tutaj mieścił się najprawdopodobniej stołeczny gród Mieszka I i być może w tym miejscu odbył się tzw. chrzest Polski. Zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, najstarszą polską katedrę (od 968r), która jest kolebką Państwa Polskiego. W podziemiach Bazyliki obejrzeliśmy film o powstaniu Państwa Polskiego i groby pierwszych Piastów. Następnie pieszo udaliśmy się w drogę na poznański Rynek, mijając po drodze liczne zabytki zaliczane do historycznego zespołu miasta. Po przerwie na obiad, który zjedliśmy w restauracji przy Rynku, zwiedziliśmy Stare Miasto - uznany za pomnik historii obszar, ograniczony linią dawnych murów miejskich, który zachował najwięcej obiektów zabytkowych na terenie całego Poznania. Obejrzeliśmy między innymi renesansowy Ratusz, jedną z najpiękniejszy budowli w tym stylu jakie wzniesiono na terenie naszego kraju. Ściany poznańskiego ratusza pokrywają liczne malowidła i inskrypcje. Poznając historyczne centrum stolicy Wielkopolski, poznaliśmy dzieje początków Państwa Polskiego. Następnie odwiedziliśmy Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie dowiedzieliśmy się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świętomarcińskich. Ponadto mieliśmy okazję poznać gwarę i historię Poznania, jego specyfikę oraz symbole. W kameralnej, swobodnej atmosferze obejrzeliśmy pokaz na żywo z udziałem uczniów. Z Poznania wyjechaliśmy około godziny 18.00, w drodze powrotnej uczniowie uczestniczyli w przygotowanym przez pilota quizie wiadomości z wycieczki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.